Tato nápověda popisuje postup při používání aplikace ZOOM na PC.

Pokud používáte Mac/tablet/mobil, mohou se detaily mírně lišit.

Nápověda pro žáky 9. tříd a jejich rodiče

Videohovory budou uskutečňovány pomocí aplikace ZOOM.

Můžete se připojit z počítače/tabletu/mobilu připojeného k internetu.

Není potřeba žádná registrace.

Maximálně může být připojeno 300 účastníků (Participants) najednou.

Vyberte školu, která vás zajímá a v uvedeném termínu klikněte na PŘIPOJIT SE. Pokud nemáte ve svém počítači/tabletu/mobilu nainstalovánu aplikaci ZOOM, systém vás automaticky vyzve, abyste ji stáhli a nainstalovali.

Objeví se okno aplikace ZOOM.

Enter your name: Napište jméno, pod kterým budete ve videohovoru vystupovat.

I Agree: Potvrďte souhlas s podmínkami používání aplikace ZOOM.

Join with Computer Audio: potvrďte používání reproduktoru a mikrofonu.

V počátečním nastavení budete mít vypnutý mikrofon i kameru - můžete si je však kdykoli zapnout. Prosíme, zapínejte mikrofon jen v případě vašich dotazů a poté jej zase vypněte, abychom se vzájemně nerušili.

Pokud nevidíte spodní panel, nebo se schovává, stiskněte ALT.

Na spodním panelu klikněte na Participants a na Chat, čímž aktivujete pravý postranní panel.

Pokud chcete se zástupcem školy komunikovat, máte tyto možnosti:

 • Psát do chatu
  Aktivujte Chat a vpravo dole pište své dotazy (Type message here…)
 • Přihlásit se o slovo
  Aktivujte Participants, klikněte na Raise Hand a vyčkejte, až vám organizátor videohovoru udělí slovo
 • Mluvit do mikrofonu
  Klikněte na Unmute a hovořte (neskákejte prosím nikomu do řeči, raději se přihlaste o slovo dle předchozího bodu)

Podrobnější návod:

Pokud se chcete stát mistry v ovládání aplikace ZOOM, můžete si prostudovat tento návod v češtině, nebo originál anglický manuál.

Technická pomoc:

V případě technických dotazů kontaktujte technického realizátora ONLINE Veletrhu škol Moravskoslezského kraje:

Václav Korytář, TV POLAR
605 264 553, vaclav.korytar@polar.cz

Nápověda pro střední školy

Důležité informace na úvod:

Videohovory budou uskutečňovány pomocí aplikace ZOOM.

Maximálně může být připojeno 300 účastníků (Participants) najednou.

Technický realizátor již všechny videohovory nastavil.

V emailu 7.1.2021 vám byly zaslány přihlašovací údaje (email, password, meeting ID), které jsou platné a fungují non-stop od 7.1. do 4.2.2021 včetně. Máte tedy dostatek času se s aplikací ZOOM seznámit a vaše prezentace si natrénovat.

Pokud jste zvyklí namísto ZOOMu používat jinou aplikaci (např. MS Teams, Google Classrooms), prosíme, včas si fungování a ovládání ZOOMu vyzkoušejte a natrénujte. Principy jsou podobné. Bylo však nutné zvolit jednu společnou aplikaci pro všechny, aby zájemci o vaše videohovory (žáci 9. tříd a jejich rodiče) měli přístup ke všem školám v rámci ONLINE Veletrhu škol MSK jednotný a snadný.

! Prosíme, postupujte podle této nápovědy. Neměňte v aplikaci ZOOM žádná nastavení a nemažte připravené mítinky. V opačném případě nemůžeme nést odpovědnost za správné fungování systému.

! Heslo neměňte ani nerestartujte pomocí Forgot Password.

! Nepřipojujte se do ZOOM pomocí jiných přihlašovacích údajů, než přes ty, které vám byly pro tento účel dodány - videohovor vaší školy by nefungoval.

Příprava:

 1. Připravte si notebook nebo PC s kamerou a mikrofonem, ze kterého budete ONLINE veletrh provádět a připojte ho k internetu. Pro lepší kvalitu videohovoru doporučujeme připojit se k internetu kabelem LAN, nikoliv přes WiFi.
 2. Aby vás bylo na kameře co nejlépe vidět, zvolte pro videohovor takové místo, aby za vámi nebylo okno, rozsvícená lampa, nebo jiný zdroj světla.
 3. Stáhněte si a nainstalujte aplikaci ZOOM: https://zoom.us/client/latest/ZoomInstaller.exe
  Pokud máte aplikaci ZOOM již nainstalovánu z minulosti, můžete ji odkazem výše stáhnout a nainstalovat znovu (nemusíte ji ani odinstalovat) - provede se tím její update. Minimálně musíte mít verzi 5.4.3. ! Pokud administrátor vaší počítačové sítě zakázal stahování a instalace SW, požádejte ho včas o výjimku.
  ! Nedoporučujeme provádět ZOOM videohovory přes internetový prohlížeč.
 4. Spusťte aplikaci ZOOM, v úvodním okně klikněte na Sing In, vepište Email a Password (zaslali jsme vám emailem 7.1.) a klikněte na Sign In.
 5. Klikněte na Meetings (horní záložka), aktivujte již námi přednastavený meeting (Upcoming / Recurring meeting) a stiskněte Start.
 6. Join with Computer Audio: potvrďte používání reproduktoru a mikrofonu.

Role:

Vy (střední škola) máte ve videohovoru přiřazenu roli Host (pozor - Host je anglicky, česky to znamená Hostitel, tedy Organizátor videohovoru). Host (vy, střední škola) se musí do videohovoru přihlásit jako první - doporučujeme se přihlásit nejpozději v 9:55, nikoliv však později než v 10:00 - zájemci o váš videohovor (Guests) by na vás museli čekat.

Průběh a řízení videohovoru:

Až se do ZOOM přihlásíte, budete čekat, než se bude chtít připojit první účastník (Guest). Ohlásí se zvukovým signálem a vstoupí přímo do meetingu s vypnutou kamerou i mikrofonem (může si je kdykoliv sám aktivovat).

Pokud nevidíte spodní panel, nebo se schovává, stiskněte ALT.

Na spodním panelu klikněte na Participants a na Chat, čímž aktivujete pravý postranní panel.

V pravém postranním panelu sledujte, zda se někdo z účastníků nehlásí o slovo ✋ (Raise Hand) nebo nepíše do Chatu a reagujte.

Pokud by někdo z účastníků vyrušoval/obtěžoval, můžete ho z meetingu odpojit - v pravém panelu Participants u tohoto účastníka klikněte na More a zvolte Remove. Tento účastník se již nebude moct do vašeho meetingu znovu připojit.

Můžete si připravit prezentace, fotky či videa vaší školy a účastníkům videohovoru je snadno pouštět pomocí Share Screen.

Aby vás, jako organizátora videohovoru, ostatní účastníci lépe identifikovali, můžete využít funkce “Virtual Background”. Na spodním panelu klikněte na ⌃ (šipku) u Video a zvolte Choose Virtual Background. Zvolte a stáhněte pozadí, které jsme pro tento účel připravili. Pro lepší kvalitu obrysu vašeho obličeje se posaďte před zeď, která má jednolitou barvu (je např. celá bílá).

Virtual Background není aktivován
Virtual Background je aktivován

Podrobnější návod:

Pokud se chcete stát mistry v ovládání aplikace ZOOM, můžete si prostudovat tento návod v češtině, nebo originál anglický manuál.

Technická pomoc:

Pokud budete mít zájem o zkušební videohovor a trénink vašich dovedností v ZOOM, nebo v případě technických dotazů k aplikaci ZOOM nebo tomuto webu, kontaktujte technického realizátora ONLINE Veletrhu škol Moravskoslezského kraje:

Václav Korytář, TV POLAR
605 264 553, vaclav.korytar@polar.cz

powered by POLAR